Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kolarevićeva firma otišla u stečaj * Bogdanović u igri za ministra kulture * Pred ubistvo, Fric prihvatio da bude zaštićeni svjedok * Eksplozivom na prodavnicu * Kolarevićeva firma otišla u stečaj * Svijet rekao „ne” terorizmu * Porodica Kulibalija osudila napad
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 12-01-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Nebojša Medojević, predsjednik Pokreta za promjene.:
Milo Đukanović je prodao i izdao svakoga ko mu je služio ako mu je to značilo opstanak na vlasti i zadržavanje kakve-takve podrške Zapada

Vic Dana :)

Ide čovjek ulicom i jede batak, oglođe ga cijelog i baci kost na ulicu. Neka žena vidi to i kaže mu :
- Mislim gospodine stvarno da bacate na ulicu otpatke...
A čovjek će:
- Ovo nije od patke ovo je od kokoške.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2015-01-10 NA AKADEMIJI POVODOM 99 GODINA OD MOJKOVAČKE BITKE MITROPOLIT AMFILOHIJE SE OSVRNUO NA DOLAZAK HAŠIMA TAČIJA U PODGORICU
Kad je Milo priznao Kosovo, odrekao se Crne Gore Dolazi Hašim Tači u Crnu Goru ruku krvavih do lakata. Nadam se da dolazi da vrati ključeve kuća 30.000 prognanika sa Kosova, da našem premijeru Milu Đukanoviću vrati ono što je za vrijeme Zetske banovine pripadalo Crnoj Gori i da mu kaže: „Evo ti, čovječe, Metohija. Vraćam ono što sam oteo” – kazao je Amfilohije Mojkovac je bio žrtvovanje sebe za spas svoga brata – naveo je mitropolit
Dan - novi portal
Mi­tro­po­lit cr­no­gor­sko-pri­mor­ski Am­fi­lo­hi­je si­noć je na aka­de­mi­ji po­vo­dom 99 go­di­na od Moj­ko­vač­ke bit­ke oci­je­nio da se ak­tu­el­na vlast u Cr­noj Go­ri od­re­kla sve­ga ono­ga što ovaj isto­rij­ski do­ga­đaj zna­či u na­ro­du. On je podjse­tio da je Vla­da pre­mi­je­ra Mi­la Đu­ka­no­vi­ća pri­zna­la ne­za­vi­snost ju­žne srp­ske po­kra­ji­ne, Ko­so­va, te da se tim či­nom od­re­kla i sa­me Cr­ne Go­re, či­ji je na­rod ne­ras­ki­di­vo ve­zan isto­ri­jom i tra­di­ci­jom za Me­to­hi­ju. Mi­tro­po­lit je iz­ra­zio oče­ki­va­nje da pot­pred­sjed­nik Vla­de Ko­so­va (pod re­zo­lu­ci­jom SB UN 1244) Ha­šim Ta­či­ji do­la­zi u na­šu dr­ža­vu 15. ja­nu­a­ra „da vra­ti ono što je za vri­je­me Zet­ske ba­no­vi­ne pri­pa­da­lo Cr­noj Go­ri”.
– Do­la­zi Ha­šim Ta­či u Cr­nu Go­ru ru­ku kr­va­vih do la­ka­ta. Na­dam se da do­la­zi da vra­ti klju­če­ve ku­ća 30.000 prog­na­ni­ka sa Ko­so­va, ko­ji ov­dje ži­ve kao pro­sja­ci. Na­dam se da do­la­zi i da na­šem pre­mi­je­ru Mi­lu Đu­ka­no­vi­ću vra­ti ono što je za vri­je­me Zet­ske ba­no­vi­ne pri­pa­da­lo Cr­noj Go­ri i da mu ka­že: „Evo ti, čo­vje­če, Me­to­hi­ja. Vra­ćam ono što sam oteo” – ka­zao je Am­fi­lo­hi­je, do­da­ju­ći da ako bi „Ta­či vra­tio Cr­noj Go­ri ono što joj pri­pa­da”, on­da bi „Đu­ka­no­vić i dru­gi shva­ti­li da su se pri­zna­va­njem ne­za­vi­snog Ko­so­va od­re­kli i Cr­ne Go­re”.
– Pri­zna­va­njem ne­za­vi­snog Ko­so­va od­re­kli su se i Cr­ne Go­re, plju­nu­li na kra­lja Ni­ko­lu Pr­vog Pe­tro­vi­ća, ali su se od­re­kli i ono­ga što je zna­či­la Moj­ko­vač­ka bit­ka. Ako bi Ta­či vra­tio ono što je sve do 1945. go­di­ne bi­lo cr­no­gor­sko, ti­me bi se vas­po­sta­vi­la pra­va Cr­na Go­ra – re­kao je on, pod­sje­ća­ju­ći da je Zet­ska ba­no­vi­na ima­la pre­ko 30.000 ki­lo­me­ta­ra kva­drat­nih, a u njoj je ži­vje­lo pre­ko 800.000 sta­nov­ni­ka. Iz­me­đu osta­log ob­u­hva­ta­la je, ka­zao je, Pe­lje­šac, Ston, Mljet, Du­brov­nik, te­ri­to­ri­ju do ri­je­ke Ne­re­tve.
– Ob­u­hva­ta­la je i Ra­šku oblast, No­vu Va­roš, No­vi Pa­zar do Mi­tro­vi­ce, a i kraj do Đa­ko­vi­ce i do Pri­zre­na. Sve je ta­ko bi­lo do 1945. go­di­ne, ka­da se do­go­di­lo če­re­če­nje Ko­so­va, a ti­me i Cr­ne Go­re – is­ta­kao je mi­tro­po­lit, do­da­ju­ći da će uvi­jek bi­ti onih ko­ji će sop­stve­ne in­te­re­se pro­gla­ša­va­ti za ide­o­lo­gi­ju.
– Ka­da su Ita­li­ja­ni 1941. go­di­ne do­šli na Ce­ti­nje bi­lo je to­li­ko špi­ju­na da su se mo­ra­li bra­ni­ti od njih. Na dru­gim mje­sti­ma bi­li su pri­nu­đe­ni da špi­ju­ni­ma pla­ća­ju, a na Ce­ti­nju su bi­li pri­nu­đe­ni da od­re­de po­se­ban dan za njih ka­da će da špi­ja­ju – na­veo je Am­fi­lo­hi­je.
On je, ta­ko­đe, Moj­ko­va­ča­ni­ma su­ge­ri­sao da se ne od­rek­nu ći­ri­li­ce, pod­sje­ća­ju­ći da je ne­dav­no do­bio po­ziv­ni­cu iz Pre­sto­ni­ce na la­ti­nič­nom pi­smu, na ko­ju se ni­je oda­zvao.
Mi­tro­plot Am­fi­lo­hi­je je ka­zao da za tri da­na i tri srp­ska Bo­ži­ća ta­kve bit­ke kao Moj­ko­vač­ke i kr­vo­pro­li­ća ni­je bi­lo od kad lju­di pam­te, i da su to ri­je­či ko­je je za­pi­sao uče­snik te bit­ke, zna­me­ni­ti na­rod­ni pje­snik Ra­do­van Be­ći­ro­vić Tre­bje­ški. Ka­ko je is­ta­kao mi­tro­po­lit, Moj­ko­vač­ka bit­ka ne sa­mo da ima isto­rij­ski zna­čaj, već je du­bo­ko ukle­sa­na i ure­za­na u sva­ko sr­ce i ra­zum tre­zve­nih Cr­no­go­ra­ca to­ga vre­me­na, pa do da­nas.
Ina­če, aka­de­mi­ja je otvo­re­na pje­smom kra­lja Ni­ko­le „Ova­mo, ona­mo” što je mi­tro­po­li­tu, ka­ko je ka­zao, pri­či­ni­lo iz­u­zet­no za­do­volj­stvo, jer je, ka­že, ta pje­sma him­na, ko­ju su pje­va­li i uče­sni­ci Moj­ko­vač­ke bit­ke. Ta­ko­đe, is­ta­kao je, bla­go­da­re­ći toj him­ni 1912. go­di­ne do­šlo je do oso­bo­đe­nja ovih kra­je­va od vje­kov­nog tur­skog rop­stva, kao i do oslo­bo­đe­nja Ko­so­va i Me­to­hi­je.
Pre­ma ri­je­či­ma mi­tro­po­li­ta Am­fi­lo­hi­ja, ka­da je do­šlo do ra­ta za Ska­dar, a mno­gi to ne zna­ju, sklo­pljen je taj­ni spo­ra­zum iz­me­đu kra­ljev­ske voj­ske Sr­bi­je i voj­ske Cr­ne Go­re da ka­da se Ska­dar oslo­bo­di do­đe do uje­di­nje­nja Sr­bi­je i Cr­ne Go­re. Ipak, do to­ga ni­je do­šlo, ali je Pr­vi svjet­ski rat i nje­gov po­če­tak uje­di­nio Sr­bi­ju i Cr­nu Go­ru, što se po­tvr­di­lo i moj­ko­vač­kom bit­kom.
– Sve­ti Pe­tar Ce­tinj­ski imao je plan stva­ra­nja Srp­skog car­stva i bi­lo je ri­je­či da on bu­de kralj Dal­ma­ci­je, da Du­brov­nik i či­tav taj kraj bu­du u Srp­skom car­stvu i da to bu­de osno­va ob­no­ve Du­ša­no­vog car­stva. Sve što se po­sle to­ga do­ga­đa­lo i za vri­je­me Sve­tog Pe­tra Dru­gog taj­no­vid­ca bi­lo je usmje­re­no u tom par­vcu, što po­tvr­đu­je i nje­go­va po­e­zi­ja – ka­zao je Am­fi­lo­hi­je, do­da­ju­ći da je Pe­tar Dru­gi bio du­bin­ski ve­zan za Ko­so­vo i Me­to­hi­ju, do­da­ju­ći da čak i ka­da je kralj Ni­ko­la bio u iz­bje­gli­štvu i ka­da je do­šlo do pi­ta­nja ustroj­stva cr­kve i ob­no­ve Peć­ke pa­tri­jar­ši­je kralj Ni­ko­la ni­je bio pro­tiv to­ga, već je osta­lo za­pi­sa­no u „Gla­su Cr­no­gor­ca” „to je ono za šta sam se ja bo­rio či­ta­vog svog ži­vo­ta i za­što sam ja i po­sta­vio Ga­vri­la Do­ži­ća za svo­ga pr­vog Peć­kog mi­tor­po­li­ta da pre­ko nje­ga do­đem do ob­no­ve Peć­ke pa­tri­ja­ši­je”.
– Je­di­no se bu­nio kralj Ni­ko­la što je sje­di­šte pri­vre­me­no Srp­ske cr­kve bi­lo u Kar­lov­ci­ma, a ne u Peć­koj pa­tri­jar­ši­ji. To je je­di­ni nje­gov pro­tes bio i to go­vo­rim zbog ono­ga što sa­da ima­te gru­pi­cu du­hov­nih de­lin­kve­na­ta ko­ji su li­še­ni i onih ko­ji in­stru­i­šu u svo­joj ide­o­lo­gi­ji i onih ko­ji sa­da iz­mi­šlja­ju ne­ku svo­ju pri­ču i o cr­kvi i o Mi­tro­po­li­ji cr­no­gor­skoj ko­ja je vje­ko­vi­ma bi­la sa­stav­ni dio Peć­ke par­ti­jar­ši­je od vre­me­na Sve­tog Sa­ve – ka­zao je Am­fi­lo­hi­je, do­da­ju­ći da i sa te stra­ne gle­da na Moj­ko­vač­ku bit­ku i pre­ko lič­no­sti ve­li­kog par­ti­ja­ha Srp­sko­ga Ga­vri­la Do­ži­ća, naj­zna­čaj­ni­je du­hov­ne lič­no­sti u Evro­pi 20. vje­ka.
– Moj­ko­vac je bio žr­tvo­va­nje se­be za spas svo­ga bra­ta i svi oni ko­ji su po­gi­nu­li u Moj­ko­vač­koj bi­ci buk­ti­nja su žr­tve, ko­ja je po svo­joj pri­ro­di Hri­sto­li­ka, ko­ja se do­go­di­la na tri da­na na tri Srp­ska Bo­ži­ća. Cr­kva sve pam­ti, dru­gi za­bo­ra­vlja­ju i mje­nja­ju svo­je pam­će­nje, a u na­še vri­je­me ja se bo­jim da su mno­gi od na­ših obo­lje­li od mu­vljeg pam­će­nja. Ako je ne­ko obo­lio od mu­vljeg pam­će­nja sva­ko mo­že da im bu­de go­spo­dar, da ih vo­di i za­vo­di, po­go­to­vo ako ih vo­di ra­di nji­ho­vih in­te­re­sa, na­ro­či­to ra­di nji­ho­vog de­be­log cri­je­va; da nje­ga is­pu­ne i na­pa­met im pa­da da to pro­gla­se za vr­hun­sku ide­o­lo­gi­ju – is­ti­če Am­fi­lo­hi­je pod­sje­ća­ju­ći na pje­smu „dok je me­ne u ke­si no­va­ca i Cr­noj Go­ri tr­go­va­ca uči­ni­ću što je me­ni dra­go” i ka­že da se ni­šta ni­je pro­mi­je­ni­lo do da­nas.
– Ce­sa­ri i nov­ci – na­da­mo se da će­mo do­bi­ti, da će evrop­ska za­jed­ni­ca zlat­ne pa­re da di­je­li Cr­no­gor­ci­ma. Vjer­ni nji­ma mi hr­li­mo. Do­bro je da bu­de­mo za­jed­no sa nji­ma, ali do­bro je da pam­ti­mo i ono što se ov­de do­go­di­lo, ne osve­te ra­di već mu­dro­sti ra­di ono­ga što se do­go­di­lo 1914, 1918, 1941. i 1944, kao i ra­di ono­ga što se do­go­di­lo 1990. i 1995. go­di­ne, a na­ro­či­to onog što se do­go­di­lo 1999. go­di­ne – is­ta­kao je mi­tro­po­lit. Re­kao je da tre­ba pam­ti­ti Moj­ko­vac, Vas­krs 1941. i 1944, kao i Vas­krs ka­da je bi­lo bom­bar­do­va­nje Ko­so­va i Me­to­hi­je, a pri­ča se na­sta­vi­la i u na­še vri­je­me – ka­zao je mi­tro­po­lit.J.Š.


Na Boj­noj nji­vi se bra­ni­la i vje­ra

Episkop bu­di­mljan­sko-nik­šić­ki Ja­o­ni­ki­je na aka­de­mi­ji je ka­zao da Moj­ko­vač­ka bit­ka po­red isto­rij­skog zna­ča­ja ima i etič­ki i pred­sta­vlja pro­du­že­tak ko­sov­ske eti­ke.
– U ove bo­žić­ne da­na sa­bra­li smo se da se pod­sje­ti­mo Moj­ko­vač­ke bit­ke ko­ja se do­go­di­la tač­no pri­je 99 go­di­na. Pri­pre­ma­mo se da idu­će go­di­ne ve­li­ki ju­bi­lej obi­lje­ži­mo na do­sto­jan na­čin, da se svi za­jed­no udru­ži­mo jer na to nas oba­ve­zu­je žr­tva moj­ko­vač­kih ju­na­ka ko­ji bra­ni­še og­nji­šta, vje­ru, svo­ju otadž­bi­nu i iz­gi­nu­še za svo­ju bra­ću i bu­duć­nost svo­je dje­ce. Po­red od­bra­ne otadž­bi­ne i svo­jih do­mo­va i svo­je vje­re, moj­ko­vač­ki ju­na­ci su gi­nu­li za svo­ju bra­ću da bi omo­gu­ći­li od­stup­ni­cu i spas sr­bi­jan­skoj voj­sci. Ali pri po­me­nu Moj­ko­vač­ke bit­ka, za­hva­lju­ju­ći naj­pri­je ko­man­dan­tu ser­da­ru Jan­ku Vu­ko­ti­ću i osta­lim svje­tlim lič­no­sti­ma, ne mo­že­mo iz­o­sta­vi­ti Mi­lo­ša Me­de­ni­cu, Lju­ba Po­lek­si­ća, Pe­tra Mar­ti­no­vi­ća, ali ni one re­gru­te, mla­di­će ko­ji su svo­jim gru­di­ma bra­ni­li po­lo­ža­je i žr­tvo­va­li se za oslo­bo­đe­nje Boj­ne nji­ve – ka­zao je Jo­a­ni­ki­je. Is­ta­kao je da je za­hva­lju­ju­ći nji­ma ta bit­ka ve­li­ka žr­tva i da ima sve­šte­ni i re­li­gi­o­zni smi­sao. Zbog sve­ga to­ga, re­kao je epi­skop, ta bit­ka je ušla u po­e­zi­ju i u du­šu, ali ni­je još u udž­be­ni­ke.
– Ni­je ušla ka­ko va­lja u udž­be­ni­ke isto­ri­je, ge­o­gra­fi­je i eti­ke, ali do­ći će vri­je­me ako Bog da i za to. Za­hva­lju­ju­ći tim ju­na­ci­ma, na Moj­kov­ča­ku bit­ku i na ju­na­ke Moj­ko­vač­ke bit­ke ni­je pa­la ni­ka­kva sum­nja, što se na­ža­lost do­go­di­lo sa oni­ma ko­ji su bra­ni­li Lov­ćen. Me­đu­tim, na ve­li­ku ža­lost i na ne­sre­ću ko­ju tr­pi­mo pa­la je sum­nja na naj­slav­ni­ju ku­ću Cr­ne Go­re, na ku­ću Pe­tro­vi­ća. Ali, isto­ri­ja će još da se ba­vi Moj­ko­vač­kom bit­kom, ba­vi­će se i cr­kva i naš na­rod. Mi nje­gu­je­mo sje­ća­nje na te ve­li­ke slav­ne do­ga­đa­je i lič­no­sti, ko­ji su za pri­mjer. Za­i­sta red je da svi za­jed­no spo­me­ne­mo moj­ko­vač­ke ju­na­ke, nji­ho­vo ju­na­štvo, he­roj­stvo i nji­ho­ve žr­tve – po­ru­čio je epi­skop bu­di­mljan­sko-nik­šić­ki Jo­a­ni­ki­je.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"